Wybierz

Budujemy z wierzby!

Przez Anna Falkiewicz on 8 sierpnia, 2016

Ekologiczne, rosnące, zazieleniające się altany, szałasy dla dzieci, tunele, płoty – obiekty małej architektury ogrodowej wykonujemy ze świeżej, żywej wierzby. Stąd też wzięła swój początek nazwa całego trendu wierzbowego budownictwa „żywa architektura”.

Do wykonywania naszych budowli wykorzystujemy wierzbę wiciową (salix viminalis). 

BUDOWLE I OBIEKTY Z WIERZBY WICIOWEJ

Wierzbowe budowle służą zazielenianiu i rewitalizacji miast, upiększaniu przestrzeni publicznej, są niezbędnymi elementami naturalnych placów zabaw.

Budowle z wierzby pełnią funkcje użytkowe, służąc do odpoczynku, schronienia, zabawy oraz estetyczne – nadając miejscu, w którym powstają zupełnie nowy wizerunek. Świetnie sprawdzają się w parkach, na terenach rekreacyjnych i placach zabaw jak również w przestrzeni miasta – dają możliwość wprowadzenia terenów zieleni w obszarach o gęstej zabudowie.

 Wykonujemy duże altany parkowe, pawilony, pergole, oraz mniejsze budowle – szałasy, tunele, igloo, a także instalacje artystyczne. Obiekty z wierzby – w tym m.in. różnego rodzaju płoty, mogą służyć jako bariery akustyczne, pasy zieleni izolacyjnej czy zielone ekrany antysmogowe.

 Sadzimy na terenach zieleni, zielonych dachach lub w obiektach zamkniętych, jako zieleń tymczasowa/mobilna.

WIERZBA OCZYSZCZA: GLEBĘ, WODĘ, POWIETRZE!

Wierzba jest najefektywniejszą z roślin wykorzystywaną do oczyszczania gleby z metali ciężkich, związków toksycznych poprzez wbudowanie ich w swoją biomasę. Korzenie wierzby wychwytują ponad 80% zanieczyszczeń wody, roślina skutecznie filtruje powietrze z zanieczyszczeń.

Budowle z wierzby wpływają na poprawę mikroklimatu miejskiego dzięki zwiększaniu wilgotności powietrza, dają cień latem i obniżając temperaturę zapobiegają tworzeniu się tzw. „wysp ciepła”.

Budowle i obiekty z wierzby pozytywnie wpływają na wzrost bioróżnorodności miejskiej.

Budowle z w wierzby spełniają kryteria rozwiązań typu NBS (nature based solutions) – rozwiązań inspirowanych przyrodą, które są łatwo dostępne, efektywne ekonomicznie, przyjazne mieszkańcom miast, dostarczają korzyści natury ekologicznej i wspierają adaptację do zmian klimatu.

SZYBKO SIĘ ZIELENIĄ!

Konstrukcje z wierzby, żywe altany czy płoty zasadzone wczesną wiosną bardzo szybko zazieleniają się, zaś na listki w tych sadzonych późną jesienią, trzeba poczekać do wiosny. Nasze wierzbowe budowle cieszą cały rok: wiosną bujnie, soczyście zielono rozkwitają, w lecie dają schronienie przed upałami i piekącym słońcem, jesienią pięknie zmieniają kolory, by na zimę przejść w okres spoczynku. O każdej porze roku wyglądają estetycznie, są użyteczne i praktyczne.

ŁATWE W PIELĘGNACJI

Pielęgnacja konstrukcji z wierzby nie wymaga dużych nakładów pracy, w pierwszym roku należy je obficie podlewać, w kolejnych latach nie jest to konieczne poza wypadkami długotrwałej suszy. Przyrosty należy jesienią, po zrzuceniu przez roślinę liści, przycinać lub zaplatać.

Dotychczas zrealizowaliśmy ponad 100 budowli z wierzby, w tym 2 największe ( śr. 10 m., wys. 6 m) dla OFF Festival w Katowicach, rewitalizację nabrzeża w Ostródzie, zazielenienie śląskich miast, place zabaw dla wielu szkół i przedszkoli.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a: facebook.com/ZywaArchitektura gdzie można obejrzeć więcej realizacji budowli ogrodowych z wierzby i zapraszamy do kontaktu z nami.

Wczytywanie