Wybierz

Budujemy z wierzby!

Przez Anna Falkiewicz on Sierpień 8, 2016

Ekologiczne, rosnące, zazieleniające się altany, pergole, tunele, płoty – elementy małej architektury ogrodowej wykonujemy ze świeżej, żywej wierzby. Stąd też wzięła swój początek nazwa całego trendu wierzbowego budownictwa „żywa architektura”.

Do wykonywania naszych budowli wykorzystujemy wierzbę wiciową (salix viminalis). Ten gatunek wierzby cechują małe wymagania glebowe, odporność na choroby i duża dynamika wzrostu w kolejnych sezonach wegetacyjnych.

Konstrukcje z wierzby, żywe altany czy płoty zasadzone wczesną wiosną bardzo szybko zazieleniają się, zaś na listki w tych sadzonych późną jesienią, trzeba poczekać do wiosny. Nasze wierzbowe budowle cieszą cały rok: wiosną bujnie, soczyście zielono rozkwitają, w lecie dają schronienie przed upałami i piekącym słońcem, jesienią pięknie zmieniają kolory, by na zimę przejść w okres spoczynku. O każdej porze roku wyglądają estetycznie, są użyteczne i praktyczne.

Pielęgnacja konstrukcji z wierzby nie wymaga dużych nakładów pracy, w pierwszym roku należy je obficie podlewać, w kolejnych latach nie jest to konieczne poza wypadkami długotrwałej suszy. Przyrosty gałązek należy jesienią, po zrzuceniu przez roślinę liści, przycinać lub zaplatać.

„Żywa architektura” to innowacyjne przedsięwzięcie, rozwijające się w Polsce od kilku lat. Mamy w ofercie obiekty użytkowe – elementy placów zabaw, altany, płoty, oraz czysto estetyczne żywe elementy upiększające przestrzeń miejską oraz ogrodową, a także artystyczne, abstrakcyjne budowle. Stawiamy obiekty gotowe, albo organizujemy warsztaty na których uczymy podstaw umożliwiających realizację budowli.

Dotychczas zrealizowaliśmy ponad 30 budowli z wierzby, w tym 2 największe ( śr. 10 m., wys. 6 m) dla OFF Festival w Katowicach, muszlę dla ZOO we Wrocławiu, place zabaw dla wielu szkół i przedszkoli.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a: facebook.com/ZywaArchitektura gdzie można obejrzeć więcej realizacji budowli ogrodowych z wierzby i zapraszamy do kontaktu z nami.

Wczytywanie