Wybierz

Budowla z wierzby – pomysł na budżet obywatelski!

Przez Anna Falkiewicz on 19 sierpnia, 2016

Budżet obywatelski z czym to się je?

Budżet obywatelski zwany tez partycypacyjnym to jedna z najskuteczniejszych praktyk angażujących mieszkańców w proces zarządzania miastem. Poprzez zgłaszanie projektów do realizacji mieszkańcy mogą zgłosić najpilniejsze potrzeby względem funkcjonowania miasta, a także włączyć się w proces decydowania o kierunku jego rozwoju.

Jak działa?

Działanie opiera się na wydzieleniu kwoty z budżetu miasta, o której sposobie wydatkowania decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni pomysły, w postaci projektów z wstępnymi kosztorysami, ­­­­­­które ich zdaniem poprawią życie w mieście. Najczęściej z budżetu obywatelskiego realizowane są place zabaw, siłownie pod chmurką, remontowane chodniki oraz tworzone miejsca odpoczynku. Następnie komisja wyznaczona przez Urzędy Miejskie ocenia i weryfikuje projekty, które w następnym kroku oceniają sami mieszkańcy. Głosowanie mieszkańców, na ich zdaniem najlepszy i najpotrzebniejszy pomysł, odbywa się osobiście lub elektronicznie.

Polscy pionierzy

Pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić budżet obywatelski był Sopot (2011r.) Widząc duży sukces takiego rozwiązania, na jego wprowadzenie decydują się kolejne miasta. W roku bieżącym miasto Lublin stało się pionierem nowego rozwiązania – Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Zielony Budżet Obywatelski to pomysł na upiększanie miasta i wprowadzanie rozwiązań ekologicznych. Na zazielenianie miasta Lublin przeznaczy 2 mln złotych.

Żywa architektura i budżet obywatelski

Ekologiczne, rosnące, zazieleniające się altany, pergole, tunele, płoty i inne elementy małej architektury ogrodowej wykonane z wierzby świetnie wpisują się w ideę budżetu obywatelskiego. Żywe budowle z wierzby oprócz tego, że zdobią miejsce, w którym są zasadzone to pełnią także funkcje użytkowe, służąc do odpoczynku, schronienia czy zabawy, oraz estetyczne – nadając miejscu w którym powstają zupełnie nowy wizerunek.

Czytaj też: Budowle wierzbowe na terenach zielonych

Zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a: facebook.com/ZywaArchitektura gdzie można obejrzeć więcej realizacji budowli ogrodowych z wierzby.

Zapraszamy do kontaktu z nami, jako aktywna kooperatywa chętnie włączamy się w oddolne działania mieszkańców.

biuro@zywaarchitektura.pl

tel. 539 988 992

Wczytywanie